reklama

Technológie, budúcnosť, či koniec?

Vedy, ako momentálne najpokrokovejšia súčasť nášho sveta, postupujú míľovými krokmi. Počítače každé 3 roky prakticky zdvojnásobia svoj vykon. Vo fyzike existujú teórie tak nepredstaviteľné, že bude trvať roky potvrdiť či vyvrátit ich (a medzitým vzniknú nové).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Chémia je všade okolo nás, nežijeme už v prírode vytvorenej Zemou, ale v jednom veľkom, človekom vytvorenom a zdevastovanom chemickom cykle. Moderný človek je prakticky už ako (panteistický) Boh: žije v tom čo vytvoril, rozhoduje o osude sveta, vytvára a ničí život, má vplyv na celú planétu. I keď hovorím, že náboženstvo je len nástroj na ovládanie más, súhlasím s niektorými pravidlami, ktoré sú (áno, tieto veci sú vo všetkých rôznych náboženstách implementované rovnako) celkom dobre nastolené. Problémy sú 2.
Buď si ich človek zoberie príliš k srdcu a nenechá miesto na vlastný zsdravý sedliacky rozum alebo... ich má úplne v paži ako ktorýkoľvek ateista či agnostik. Áno, existujú výnimky, ale tie sú tak isto medzi veriacimi a ineveriacimi, ktorí nie sú zviazaní staromódnymi autoritami (prinajmenšom nie v takej miere).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proti technológiám hovorí množstvo ľudí, hovoria, že technológie sú záhuba. Pritom, paradoxne, prídu z práce domov autom, sadnú si na svoj umelý polymérový gauč a zapnú telku. Kam vlastne technológie spejú? Keď sa pozrieme, akým tempom postupujú, uvidíme, že sa tento trend zrýchľuje. Hranica, na ktorú technológia narazí, je kapacita ľudského mozgu. Avšak existuje relatívne pravdepodobná teória, podľa ktorej budeme schopní vytvoriť počítač, schopný sebareflexie a zlepšovania. Na to sú však nutné pokroky napríklad v chémii, nanotechnológii a tým pádom budú (takýmto tempom) existovať do 2025 kyborgovia a do 2100 bude nanotechnológia a čipy v našich telách uplne bežná a nutná pre interakciu s okolitým svetom (mrazivá predstava dovedená k dokonalosti napríklad v Ghost in the Shell: Stand Alone Complex). Ďalším, známejším, ale i viac pritiahnutým príkladom je séria Terminátor, ktorú však spomínam skôr z povinnosti a príkladu aspoň skreslenej predstavy, v ktorej sa takýto systém zvrtol nesprávnym smerom, lebo v ňom neexistovali Asimove zákony robotiky. A tak nám neostáva nič iné, než čakať a prispôsobovať sa, tak ako to robili predošlé generácie, tak ako to robili naši predkovia i príbuzní.

Jakub Mihalčiak

Jakub Mihalčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

I'm a quitter. I come from a long line of quitters. It's amazing I'm here at all. Zoznam autorových rubrík:  SlohyModerný svet, jeho kultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu